Kategorier
Guides

Tilmeld dig et golfmedlemsskab som studerende

Har du altid været fascineret af golf? Der er mange som godt kunne tænke sig at prøve det. Ellers kan man ikke finde ud af, om det er noget for en eller ej. Som studerende har man ikke råd til at kunne så meget, da man lever af SU. Indtægten er ikke særlig stor, og […]

Har du altid været fascineret af golf? Der er mange som godt kunne tænke sig at prøve det. Ellers kan man ikke finde ud af, om det er noget for en eller ej. Som studerende har man ikke råd til at kunne så meget, da man lever af SU. Indtægten er ikke særlig stor, og derfor har mange unge ikke råd til at kunne dyrke golf som fritidsinteresse.

Det er heldigvis muligt at kunne få nogle bestemte tilbud som studerende. Man kan f.eks. få medlemspris til det halve hos nogen golfklubber. Dette gør, at alle har en mulighed for at kunne dyrke golf som fritidsinteresse uanset baggrund. På https://lyg.dk/medlemskab/studentergolf/ kan du se hvilke tilbud der er til studerende.

Derfor skal du tilmelde dig:

Som studerende er der mange fordele ved at være medlem af en golfklub:

  • Du bliver en god golfspiller
  • Du kan få rabat ved besøg af bestemte virksomheder, f.eks. cafebesøg eller fitnessmedlemsskaber.
  • Du får medlemsskabet til halv pris
  • Du kan benytte alle klubbens faciliteter

 

Det er meget nemt at blive medlem af en golfklub. Det eneste du skal gøre er at udfylde formularen inde på hjemmesiden, og dermed vælge hvilken form for medlemskab som du gerne vil have. Hvis det er første gang at du skal spille golf, så findes der nogle begynderhold som du kan tilmelde dig. På denne måde kommer du på hold med folk, der står i samme situation som dig. Man skal starte et sted uanset om man har prøvet golf før eller ej.

Du kan få en lektion for dig selv:

Det er også muligt at bestille en enkelt lektion, hvor det kun er dig og en ekspert, som spiller golf. Her får du vist diverse teknikker til at kunne påbegynde at spille golf selv. Det er meget individuelt hvad folk vælger. De fleste nybegyndere har været glade for nybegynderholdet, da man starter helt fra bunden og dermed lærer spillet godt at kende.